Typy uloženia koliesok

Klzné ložisko. Valčekové ložisko. Guľôčkové ložisko.

Klzné ložisko
Valčekové ložisko
Guľôčkové ložisko
Centrálne guľôčkové ložisko (C) s protivláknovým krytom
Guľôčkové ložisko CC
Guľôčkové ložisko C tesnenie guľôčkového ložiska
Guľôčkové ložisko CC tesnenie guľôčkového ložiska
Kyvadlové ložisko

klzné ložisko
(„G“ v obj. čísle produktu)

Valivé ložisko
(„R“ v obj. čísle produktu)

Guľôčkové ložisko
(„K“ v obj. čísle produktu)

Centrálne guľôčkové ložisko (C) s protivláknovým krytom
(„KA“ alebo „KF“ v obj. čísle produktu)

Dve centrálne guľôčkové ložiská (CC) s protivláknovým krytom
(„KA“ alebo „KF“ v obj. čísle produktu)

Centrálne guľôčkové ložisko (C) Centrálne guľôčkové ložisko
(„KAD“ alebo „KFD“ v obj. čísle produktu)

Dve centrálne guľôčkové ložiská (CC) s protivláknovým krytom a prídavnými tesneniami guľôčkového ložiska
(„KAD“ alebo „KFD“ v obj. čísle produktu)

 

Súdkové ložisko
(„PR“ v obj. čísle produktu)

 

Obyčajný otvor je jednoduchým, cenovo nenáročným a odolným typom uloženia kolies. Je zároveň odolný proti korózii a pri bežných podmienkach nevyžaduje údržbu. Obyčajné otvory sa používajú hlavne pre nízkozáťažové kolieska a pre kolieska na prepravné zariadenia, ktoré sa pohybujú iba zriedka a pri nízkych rýchlostiach. Pre kolesá s rúrkovými nábojmi kolies sa používajú nylónové vsuvky obyčajných otvorov. Obyčajné otvory sa môžu pri vysokých rýchlostiach a zaťažení zohriať na vysokú teplotu. Liatinové kolesá s obyčajnými otvormi sa musia pravidelne mazať.

Valivé ložisko je robustný, odolný a z veľkej miery bezúdržbový typ uloženia kolesa, ktorý je možné nainštalovať aj do malých priestorov. Valivé ložiská (nazývané aj valčekový kôš alebo ihličkové ložisko) majú malú radiálnu vôľu ložiska a používajú sa hlavne pri kolieskach na prepravné zariadenia. Valivé ložisko sa skladá z oceľových valčekov zapuzdrených v syntetickej alebo oceľovej klietke ložiska. Tieto valčeky vykonávajú valivý pohyb medzi nápravou a nábojom kolesa. Pri rotácii okolo nápravy vzniká namiesto dynamického trenia trenie valivé. Vďaka tomu sa dosahuje relatívne nízky valivý odpor kolesa, a to aj pri vysokom zaťažení. Valivé ložiská sú mazané doživotnou mazacou náplňou a v bežných podmienkach používania nevyžadujú žiadnu údržbu. Sú dostupné aj verzie valivých ložísk z nehrdzavejúcej ocele (-XR v kóde výrobku).

Uloženie kolesa vo forme radiálneho guľôčkového ložiska (nazývaného aj presné guľôčkové ložisko) spĺňa vysoké štandardy v oblasti nosnosti, vlastností s nízkym valivým odporom pri pohybe (aj pri vysokých rýchlostiach) a odolnosti proti vplyvom okolitého prostredia. Radiálne guľôčkové ložiská majú najnižšiu úroveň ložiskovej vôle a používajú sa najmä v technicky náročných kolieskach na prepravné jednotky a vysokozáťažových kolieskach. Na ochranu pred prachom a nečistotami slúži ochranné veko (utesnenie bez trenia, známe aj ako Z uloženie). Guľôčkové ložiská sa môžu v prípade špeciálnych požiadaviek nainštalovať aj s jedným alebo dvomi tesniacimi vekami (klzné utesnenie, známe aj ako RS alebo 2RS uloženie). Uloženia kolies pozostávajúce z obojstranne utesnených guľôčkových ložísk (2RS) sa nesmú mazať, aby sa predišlo poškodeniu guľôčkových ložísk. Radiálne guľôčkové ložiská sú mazané doživotnou mazacou náplňou a v bežných podmienkach používania nevyžadujú žiadnu údržbu. Štandardne sú v náboji namontované dve guľôčkové ložiská. Na udržiavanie vzdialenosti medzi vnútorným krúžkom guľôčkového ložiska sa používa rozperné puzdro. Vďaka tomu je možné koleso axiálne upnúť do konzoly (výnimka: dopravný valček pre paletové vozíky). Okrem štandardnej verzie sú guľôčkové ložiská dostupné aj v nehrdzavejúcej verzii (-XK v kóde výrobku), verzii mazanej špeciálnym žiaruvzdorným mazivom (-HK alebo -HXK (nehrdzavejúce) v kóde výrobku) alebo ako žiaruvzdorné guľôčkové ložisko (ložisko do pecí, -IK v kóde výrobku). Žiaruvzdorné guľôčkové ložiská sú vhodné na používanie pri teplotách od −30 °C do +300 °C pri zníženej nosnosti.

Centrálne guľôčkové ložisko poskytuje výnimočne presnú a plynulú prevádzku, ako aj dobré utesnenie. Tieto ložiská sa používajú predovšetkým pri syntetických kolesách určených na ľahké zaťaženie a pri vodiacich valčekoch. Guľôčkové ložisko je zapuzdrené spolu s diskom kolesa. Centrálne guľôčkové ložisko sa štandardne dodáva s dvoma tesniacimi vekami (klzné utesnenie, tzv. 2RS uloženie). Guľôčkové ložiská sú mazané doživotnou mazacou náplňou a v bežných podmienkach používania nevyžadujú žiadnu údržbu. Prídavný syntetický kryt guľôčkového ložiska poskytuje ochranu náboja kolesa aj závitu. Keď je koleso namontované v otočných a pevných konzolách, nie sú potrebné žiadne prírubové puzdrá, na rozdiel od uložení kolies s guľôčkovými ložiskami, ktoré sú zalisované.

Uloženie kolesa prostredníctvom dvoch centrálnych guľôčkových ložísk poskytuje vysokú presnosť a hladký chod počas prevádzky. Zároveň poskytuje účinné tesnenie a spĺňa aj náročné požiadavky v oblasti zaťaženia. Tvarové uzamykanie slúži na zapuzdrenie guľôčkových ložísk spolu s diskom kolesa. Centrálne guľôčkové ložiská sa štandardne dodávajú s dvoma tesniacimi vekami (klzné utesnenie, tzv. 2RS uloženie). Guľôčkové ložiská sú mazané doživotnou mazacou náplňou a v bežných podmienkach používania nevyžadujú žiadnu údržbu. Prídavný syntetický kryt guľôčkového ložiska poskytuje ochranu náboja kolesa aj závitu. Keď je koleso namontované v otočných a pevných konzolách, nie sú potrebné žiadne prírubové puzdrá, na rozdiel od uložení kolies s guľôčkovými ložiskami, ktoré sú zalisované.

Pre guľôčkové ložiská používané vo vysokokorozívnom vlhkom prostredí je možné dodať prídavné tesnenie. Vďaka kombinácii tesniacich viek (klzné utesnenie, tzv. 2RS uloženie), vymedzovacieho tesnenia a prídavného klzného tesnenia dosahuje guľôčkové ložisko optimálnu ochranu proti striekajúcej vode a nečistotám. Kolesá s prídavným tesnením guľôčkového ložiska sú vhodné na používanie v práčkach a umývačkách. Klzné tesnenie mierne zvyšuje valivý odpor. Guľôčkové ložiská sú mazané doživotnou mazacou náplňou a v bežných podmienkach používania nevyžadujú žiadnu údržbu. Prídavný syntetický kryt guľôčkového ložiska poskytuje ochranu náboja kolesa aj závitu. Keď je koleso namontované v otočných a pevných konzolách, nie sú potrebné žiadne prírubové puzdrá, na rozdiel od uložení kolies s guľôčkovými ložiskami, ktoré sú zalisované. Kryt guľôčkového ložiska (-HKA, -XKA alebo -XKF v kóde výrobku) nemá prídavný gumený tesniaci krúžok, ktorý sa dodáva vo verzii s tesnením guľôčkového ložiska. Verzia -XKA je vďaka nehrdzavejúcemu guľôčkovému ložisku vhodná aj na použitie v práčkach a umývačkách.

Pre guľôčkové ložiská používané vo vysokokorozívnom vlhkom prostredí je možné dodať prídavné tesnenie. Vďaka kombinácii tesniacich viek (klzné utesnenie, tzv. 2RS uloženie), vymedzovacieho tesnenia a prídavného klzného tesnenia dosahujú guľôčkové ložiská optimálnu ochranu proti striekajúcej vode a nečistotám. Kolesá s prídavným tesnením guľôčkového ložiska sú vhodné na používanie v práčkach a umývačkách. Klzné tesnenie mierne zvyšuje valivý odpor. Guľôčkové ložiská sú mazané doživotnou mazacou náplňou a v bežných podmienkach používania nevyžadujú žiadnu údržbu. Prídavný syntetický kryt guľôčkového ložiska poskytuje ochranu náboja kolesa aj závitu. Keď je koleso namontované v otočných a pevných konzolách, nie sú potrebné žiadne prírubové puzdrá, na rozdiel od uložení kolies s guľôčkovými ložiskami, ktoré sú zalisované. Verzie s krytom guľôčkového ložiska (-HKA, -XKA alebo -XKF v kóde výrobku) nemajú prídavný gumený tesniaci krúžok, ktorý sa dodáva vo verzii s tesnením guľôčkového ložiska. Verzia -XKA je vďaka nehrdzavejúcemu guľôčkovému ložisku vhodná aj na použitie v práčkach a umývačkách.

Súdkové ložiská majú dva rady valčekov na zväčšenie styčnej plochy valivých prvkov a na dosiahnutie extrémne vysokých nosností, pričom si uchovávajú relatívne malé rozmery. Súdkové ložiská umožňujú uhlové prispôsobenie, a sú preto odolné aj v prípade ohýbania osí náprav. Vďaka extrémne vysokej nosnosti poskytujú špičkové prevádzkové vlastnosti. Súdkové ložiská sa preto používajú vo vysokozáťažových kolesách, a to najmä v odvetví ťažkého strojárenstva (trojzmenná prevádzka). Do náboja sa štandardne inštalujú dve súdkové ložiská. Na udržiavanie vzdialenosti medzi vnútornými krúžkami súdkového ložiska sa používa rozperné puzdro. Vďaka tomu je možné koleso upnúť do konzoly. Súdkové ložiská zvyčajne nie sú utesnené. Na požiadanie je možné dodať špeciálne tesnenia pre súdkové ložiská.