Varianty a príslušenstvo

Blokovacie a brzdné systémy

Aretačné brzdy koliesok a otočných vencov Blickle

Aretačné systémy umožňujú zablokovať otočné kladky v pokoji (aretačné brzdy koliesok a otočných vencov), aby sa nehýbali dopredu ani dozadu a neotáčali. Používajú sa „predné“, „zadné“, „stacionárne“ alebo „centrálne“ aretačné systémy. „Predné“ aretačné systémy sú namontované vpredu, „zadné“ na zadnej strane kladiek vo vzťahu k smeru jazdy. „Stacionárne“ aretačné systémy sa spolu s otočným vencom neotáčajú, a preto aretačná páka zostáva vždy v rovnakej polohe. „Centrálne“ aretačné systémy sa vyznačujú tým, že dve alebo viac kladiek umiestnených na prepravnom zariadení možno uzamknúť pomocou páky.

Výber vhodného aretačného systému závisí od požiadaviek na jednoduchú obsluhu, montážnych podmienok a aj opatrení na prevenciu nehôd špecifických pre používateľa. Pri použití kolieska s veľmi mäkkým behúňom/pneumatikou (napr. koliesok sérií VW, VWPP, P, PK, PS) sa uzamykacia sila znižuje.

Brzdy Blickle
Rozdiel medzi aretačnou brzdou a brzdou je v tom, že aretačná brzda sa pri správnom používaní aktivuje, keď zariadenie stojí, a zafixuje ho na mieste. Brzda sa používa počas jazdy na zníženie rýchlosti. Platí však, že brzdu možno obvykle použiť aj ako aretačnú brzdu.

Aretačná brzda kolieska a otočného venca stop-fix
Aretačná brzda kolieska a otočného venca stop-top
Aretačná brzda kolieska a otočného venca Blickle ideal-stop
Centrálna brzda Blickle central-stop (séria LE a LK)

Brzda kolesa a otočnej hlavy Blickle typu „pevná zarážka"
(Prípona k obj. číslu produktu: -FI)

Brzda kolesa a otočnej hlavy Blickle typu „stop-top“
(Prípona k obj. číslu produktu: -ST)

Brzda kolesa a otočnej hlavy Blickle typu „ideal-stop“
(Prípona k obj. číslu produktu: -IS)

Centrálny brzdný systém Blickle
„centrál stop“

(Prípona k obj. číslu produktu: -CS...)

Pre nízkozáťažové kolieska, kolieska na prepravné zariadenia a vysokozáťažové kolieska

Tento „zadný“ brzdový systém využíva tvarové uzamknutie (pri rade LUH silové), aby zabránil otáčaniu otočnej hlavy. Koleso sa uzamkne prostredníctvom silového, stabilného brzdného mechanizmu, ktorý je určený na dosiahnutie maximálnej bezpečnosti a dlhej životnosti. Otočná hlava sa uzamkne na mieste zaistením brzdovej pružiny do ozubeného guľôčkového otočného venca. Vďaka špeciálnej konštrukcii pružiny sa zároveň zablokuje aj koleso. (Rad LUH: silové zablokovanie otočnej hlavy).

Pri konzolách radu LK a LKX (od Ø kolesa 125 x 50 mm), ako aj LUH a LH, je možné regulovať brzdný tlak.


Tento brzdný systém bol navrhnutý na dosiahnutie čo najmenšieho polomeru otáčania.

Pre kolieska na prepravné zariadenia a vysokozáťažové kolieska

Tento „predný“ brzdný systém využíva silové zablokovanie, aby zabránil otáčaniu otočnej hlavy.
Koleso sa zaistí pomocou stabilného, silového brzdného mechanizmu poskytujúceho maximálnu bezpečnosť a dlhú prevádzkovú životnosť.

Brzdný tlak je nastaviteľný.

Polomer otáčania pedála je zvyčajne v rámci rozsahu otáčania kolesa.

Pre kolieska na prepravné zariadenia a vysokozáťažové kolieska

Pedál na tomto „pevnom“ brzdovom systéme vždy zostáva v rovnakej polohe a neotáča sa spolu s otočným kolieskom. Systém silového zaistenia zabráni otáčaniu otočnej hlavy. Pre určité rady a veľkosti koliesok sa používa silové aj tvarové uzamknutie.
Koleso sa uzamkne prostredníctvom silového brzdného mechanizmu kolesa, ktorý je určený na dosiahnutie maximálnej stability, bezpečnosti a dlhej životnosti.

Pri kolieskach na prepravné zariadenia radu L, LH a LK (od Ø kolesa 150 mm) je možné regulovať brzdný tlak.

Pedál na „ideálne zastavenie“ sa štandardne dodáva s dvoma otvormi. Vďaka tomu je možné navzájom prepojiť dve otočné kolieska alebo použiť pákové rameno na ovládanie oboch pedálov súčasne.

Kolieska v konzole radu LK a LH s týmto uzamykacím systémom majú celkovú výšku o 17 mm vyššiu ako kolieska, ktoré nevyužívajú systém na „ideálne zastavenie“. Syntetická doska adaptéra (kód výrobku: AP3-17) je dostupná na kompenzovanie výškového rozdielu pre kolieska bez brzdového systému. Pozrite si časť „Verzie/možnosti“ na príslušných stranách.

Pre kolieska na prepravné zariadenia radu LE a LK


Tento brzdný systém využíva silové zablokovanie, aby zabránil otáčaniu otočnej hlavy.
Koleso sa zaistí pomocou stabilného, silového brzdného mechanizmu poskytujúceho maximálnu bezpečnosť a dlhú prevádzkovú životnosť.

Charakteristickou vlastnosťou tohto brzdového systému je to, že pomocou páky je možné súčasne zablokovať dve alebo viac koliesok na prepravnom zariadení.
Dĺžku pedála je možné prispôsobiť tak, aby sa brzda dala pohodlne uvoľniť aj aktivovať. Ďalšou vlastnosťou je malý manipulačný uhol a priestorovo úsporná konštrukcia brzdného uloženia. Brzdné uloženie sa neotáča spolu s otočným kolieskom.

Centrálna brzda Blickle central-stop (séria L a LH)
Centrálna brzda Blickle Radstop (ovládaná nohou)
Centrálna brzda Blickle Radstop (ovládaná rukou)

Centrálny brzdný systém Blickle „central-stop“
(Prípona k obj. číslu produktu: -CS...)

Kolesová brzda Blickle typu „Radstop“
(Prípona k obj. číslu produktu: -RA)

Kolesová brzda Blickle typu „Radstop“
(Prípona k obj. číslu produktu: -RAH)

Pre kolieska na prepravné zariadenia a vysokozáťažové kolieska radu L a LH

Tento brzdný systém využíva silové zablokovanie, aby zabránil otáčaniu otočnej hlavy. Toto silové zablokovanie otočnej hlavy je doplnené systémom tvarového zaistenia. Koleso sa zaistí pomocou stabilného, silového brzdného mechanizmu poskytujúceho maximálnu bezpečnosť a dlhú prevádzkovú životnosť.

Charakteristickou vlastnosťou tohto brzdového systému je to, že pomocou páky je možné súčasne zablokovať dve alebo viac koliesok na prepravnom zariadení. Dĺžku pedála je možné prispôsobiť tak, aby sa brzda dala pohodlne uvoľniť aj aktivovať. Ďalšou vlastnosťou je malý manipulačný uhol a priestorovo úsporná konštrukcia brzdného uloženia. Brzdné uloženie sa neotáča spolu s otočným kolieskom.

Brzdný tlak je nastaviteľný.

Pre vysokozáťažové kolieska (s nožnou aktiváciou) a nízkozáťažové a kompaktné kolieska

Tento brzdový systém využíva silový brzdný mechanizmus kolesa, ktorý je určený na dosiahnutie maximálnej jednoduchosti, stability, bezpečnosti a dlhej životnosti. Brzda kolesa sa ovláda nohou a vytvára extrémne vysoké brzdné sily, ktoré bezpečne zaistia aj najťažšie bremená. Systém zabrzdí obe kolesá na dvojkolesovej jednotke.

Brzda typu Radstop slúži ako predný brzdný systém pre vysokozáťažové kolieska a ako zadný brzdný systém pre nízkozáťažové a kompaktné kolieska.

Pre vysokozáťažové kolieska (ovládané ručne)


Tento brzdový systém využíva silový brzdný mechanizmus kolesa, ktorý je určený na dosiahnutie maximálnej jednoduchosti, stability, bezpečnosti a dlhej životnosti. Brzda kolesa sa ovláda ručne a vytvára extrémne vysoké brzdné sily, ktoré bezpečne zaistia aj najťažšie bremená. Systém zabrzdí obe kolesá na dvojkolesovej jednotke.

Brzdy/aretačné pätky/zdvíhacie pätky

Bubnová brzda Blickle
Samočinná brzda Blickle
Brzdiaca pätka Blickle
Zdvíhacia pätka Blickle

Bubnová brzda Blickle
(Prípona k obj. číslu produktu: -TB / -TBL / -TBR)

Samočinná brzda od spoločnosti Blickle
(Prípona k obj. číslu produktu: -TML / -TMR)

Zámok vozíka Blickle
(obj. číslo produktu: FF...)

Zdvíhacia pätka
(obj. číslo produktu: WH...)

Táto brzda funguje na princípe pritlačenia dvoch brzdových čeľustí integrovaných do kolesa na odlievaný disk kolesa, ktorý funguje ako brzdový bubon. Bubnová brzda poskytuje vysoký brzdný účinok, aj keď na jej aktiváciu stačí vynaložiť iba malú silu. Brzdu je možné ovládať prostredníctvom rôznych ovládacích prvkov, ako je napr. pákové rameno alebo lanko. Vďaka uzatvorenej konzole sú brzdové čeľuste z väčšej časti chránené proti korózii a nečistotám. Vďaka tomu si uchovajú rovnomerný brzdný účinok bez ohľadu na stupeň vlhkosti a znečistenia vozovky na mieste použitia.

Samočinná brzda funguje podobne ako bubnová brzda, no keď nie je brzda aktivovaná, na zabrzdenie sa použije integrovaná pružina. Brzdu je možné uvoľniť pomocou pákového ramena alebo lanka.

Samočinné brzdy sú dostupné v ľavoručnej (koncovka kódu výrobku: -TML) aj pravoručnej verzii (koncovka kódu výrobku: -TMR). Samočinné brzdy sú dostupné aj pre otočné kolieska. Pre samočinné brzdy bez brzdy otočnej hlavy s koncovkou kódu výrobku -TM13 a pre samočinné brzdy s brzdou otočnej hlavy s koncovkou kódu výrobku -TTM13.

Zámky vozíka udržiavajú prepravné zariadenia v odstavenej polohe. Montujú sa priamo na prepravné zariadenie. Použitím pedála sa čiastočne odľahčí zaťaženie prepravného zariadenia bez toho, aby sa zdvihlo.

Pri použití sa zámok vozíka prehne približne o 10 mm. Maximálny tlak pri kontakte s povrchom v kombinácii s vhodnými otočnými aj pevnými kolieskami predstavuje približne až 60 kg. Pozinkovaný, modro pasivovaný, bez obsahu Cr6.Kód výrobku

 

Celková výška pri neaktivovaní
(H0) [mm]

 

Celková výška pri aktivovaní
(H1) [mm]

FF 100-1


108

 

138

FF 125-1

 

133

 

163

FF 125

 

142

 

180

FF 150

 

170

 

208

FF 160

 

175

 

213

FF 200

 

217

 

255

Zdviháky Blickle slúžia na nadvihnutie prepravných zariadení do odstavenej polohy. Montujú sa priamo na prepravné zariadenie. Prepravné zariadenie sa nadvihne stlačením pedála.

Zdviháky je možné kombinovať so širokým sortimentom koliesok. Zdviháky fungujú najúčinnejšie, ak je celková výška aktivovaného zdviháka (H1) o 5 mm vyššia ako celková výška pevného a otočného kolieska. V závislosti od hmotnosti obslužného personálu dokážu poskytovať zdvíhaciu silu od 150 kg až do 250 kg. Vertikálne zaťaženie pôsobiace na zdvihák pri zdvihnutí nesmie presiahnuť 500 kg.Kód výrobku  

Celková výška pri neaktivovan
(H0) [mm]

 

Celková výška pri aktivovaní

(H1) [mm]

WH 160

 

166

 

209

WH 200

 

207

 

250

WH 250

 

257


300


 
 
 
Nákres brzdiaca pätka Blickle
Nákres zdvíhacia pätka Blickle

Smerová zámka

Smerové zámky Blickle pre otočné kolieska z oceľového plechu
Smerové zámky Blickle pre oceľové zvárané otočné kolieska
Smerové zámky Blickle pre vysokozáťažové otočné kolieska
Smerové zámky a blokovanie kolieska Blickle pre plastové otočné kolieska

Smerová zámka Blickle pre lisované oceľové otočné kolieska
(obj. číslo produktu: RI...)

Smerová zámka Blickle pre zvárané oceľové otočné kolieska
(Prípona k obj. číslu produktu: -RI4)

Smerová zámka Blickle pre vysokozáťažové otočné kolieska
(Prípona k obj. číslu produktu: -RI4H)

Smerová aretácia a kolesová brzda Blickle pre syntetické otočné kolieska
(Prípona k obj. číslu produktu: -RIFI)

Smerová zámka zablokuje otočný pohyb otočného kolieska v preddefinovaných smeroch. Pri aktivovaní smerovej zámky bude otočné koliesko fungovať ako pevné koliesko.

Táto smerová zámka sa dodáva ako samostatný diel a inštaluje sa spolu s otočným kolieskom. Je možné ju nainštalovať aj dodatočne, pretože nevyžaduje konštrukčné zmeny na konzole otočného kolieska.

Táto možnosť je dostupná pre široký sortiment otočných koliesok.
Ďalšie informácie nájdete v časti „Verzie/možnosti“ na príslušných stranách.

Smerová zámka zablokuje otočný pohyb otočného kolieska v preddefinovaných smeroch. Pri aktivovaní smerovej zámky bude otočné koliesko fungovať ako pevné koliesko.

Táto smerová zámka je integrovaná jednotka zváraná k hornej platni. Okrem štandardnej 90° polohy uzamknutia je možné ju používať aj na uzamykacie polohy podľa špecifických požiadaviek zákazníka (koncovka kódu výrobku: -RI4, štyri polohy uzamknutia). Táto verzia je robustná a určená na používanie vo vysokozáťažových kolieskach.

Táto možnosť je dostupná pre široký sortiment vysokozáťažových zváraných oceľových otočných koliesok.
Ďalšie informácie nájdete v časti „Verzie/možnosti“ na príslušných stranách.

Smerová zámka zablokuje otočný pohyb otočného kolieska v preddefinovaných smeroch. Pri aktivovaní smerovej zámky bude otočné koliesko fungovať ako pevné koliesko.

Táto smerová zámka je ako jednotka integrovaná do hornej platne. Táto smerová zámka umožňuje pomocou uzamykacieho čapu zablokovanie v štyroch polohách (90°). Táto verzia je mimoriadne robustná a určená na používanie vo vysokozáťažových kolieskach.

Táto možnosť je dostupná pre široký sortiment vysokozáťažových zváraných oceľových otočných koliesok.
Ďalšie informácie nájdete v časti „Verzie/možnosti“ na príslušných stranách.

Pre otočné kolieska v produktovom rade Blickle MOVE s priemerom kolieska 125 mm je dostupná kombinácia smerovej zámky a brzdy kolesa. Ovláda sa prostredníctvom dvojdielnej nožnej páky. Ľavou páku sa aktivuje systém úplného uzamknutia. Pravou pákou sa aktivuje smerová zámka.

Tento „zadný“ brzdový systém najskôr využíva tvarové uzamknutie, aby zabránil otáčaniu otočnej hlavy. Otočná hlava sa uzamkne zaistením brzdovej pružiny do ozubeného guľôčkového otočného venca. V druhej fáze sa koleso zablokuje pomocou silového brzdného mechanizmu.

Tipy k inštalácii:

Pri montáži kolieska k vozíku je potrebné aktivovať smerovú zámku. Koliesko sa musí otočiť v smere jazdy.
Znamená to, že smerová zámka sa aktivuje len v prípade, ak je koliesko otočené v požadovanom smere jazdy.

podrobnosti o smerových blokáciách

Podrobný pohľad na smerovú zámku

Ostatné príslušenstvo

Automatické obnovenie smeru
Protivláknový kryt
Chránič chodidiel
Nárazníkové koliesko
Kryt náboja pre koncové koliesko
Krytka STARLOCK® z nerezovej ocele
Puzdro v oske kolieska z nerezovej ocele s teflónovou povrchovou vrstvou

Zariadenie na automatické obnovenie smeru
(Prípona k obj. číslu produktu: -RIR2)

Protivláknový kryt
(Prípona k obj. číslu produktu: -FA resp. „KA“ alebo „KF“ v obj. čísle produktu)

Chránič chodidiel
(Prípona k obj. číslu produktu: -FS, -FP, resp. -FG)

Nárazník
(obj. číslo produktu: AW..., AG... alebo ARG...)

Krytka náboja pre koncové koleso

Podložka STARLOCK® vyrobené z nehrdzavejúcej ocele
(obj. číslo produktu: ST-KA...)

Rúrka nápravy z nehrdzavejúcej ocele potiahnutá teflónom
(obj. číslo produktu: XAT...)

Zariadenia na obnovenie smeru nasmerujú nezaťažené otočné koliesko preddefinovaným smerom. Tento mechanizmus zmierňuje problémy, ktoré sťažujú ovládanie prepravných zariadení používaných v automatizovaných prevádzkach a v nakladacích a vykladacích priestoroch.

Mechanizmus RIR2 je určený na predĺženie prevádzkovej životnosti.

Sú dostupné aj špeciálne verzie poskytujúce zádržné sily a upevnenie podľa požiadaviek zákazníka.

Disky protivláknového krytu sú vyrobené z pozinkovanej, modro pasivovanej lisovanej ocele bez obsahu Cr6 (koncovka kódu výrobku: -FA) alebo z tlakovo lisovaných plastov („KA“ alebo „KF“ v kóde výrobku).
Zabraňujú namotaniu vláken na nápravu kolesa a zaseknutiu kolies.

Vo verzii „KA“ je súčasťou protivláknového krytu aj náboj kolesa.

Vo verzii „KF“ zakrýva protivláknový kryt náboj aj stredovú osku kolesa.

Táto možnosť je dostupná pre široký sortiment otočných a pevných koliesok.
Ďalšie informácie nájdete v časti „Verzie/možnosti“ na príslušných stranách.

Ochrana chodidiel je vyrobená z pozinkovanej, modro pasivovanej lisovanej ocele bez obsahu Cr6 (koncovka kódu výrobku: -FS). Pri zváraných oceľových kolieskach (radu LO/LS) je ochrana chodidiel robustnou zváranou konštrukciou. Pri nehrdzavejúcich kolieskach z nehrdzavejúcej ocele je ochrana chodidiel vyrobená z nárazuvzdorného syntetického materiálu (polyetylén, koncovka kódu výrobku: -FP). Ochrana chodidiel je uchytená skrutkami alebo zváraná na konzolu a chráni chodidlá obsluhy pred poranením. Zvyčajne je namontovaná vo výške 15 až 25 mm nad podlahou.

Pri požiadavke iných vzdialeností od podlahy je možné dodať aj špeciálnu verziu. Sú dostupné aj pružinové, pozinkované, modro pasivované verzie bez obsahu Cr6 (koncovka kódu výrobku: -FG).

Táto možnosť je dostupná pre široký sortiment otočných a pevných koliesok.
Ďalšie informácie nájdete v časti „Verzie/možnosti“ na príslušných stranách.

Nárazníky znižujú riziko poškodenia stien a vozidiel v prípade zrážky.
Nárazníky pre okrúhle a štvorcové rúrky sú vyrobené z polyetylénu alebo pevnej gumy a sú dostupné vo farbách sivobiela, striebornosivá a sivá. Pripevňujú alebo pripájajú sa k rúrkovým rámom na vonkajších častiach vozidiel.

Pre syntetické kolieska Blickle WAVE sú dostupné aj otočné nárazníky (koncovka kódu výrobku: -AMW(X), -AMG(X)). Zabraňujú tiež poškriabaniu o steny.
Nárazníky sa montujú priamo na kolieska pomocou skrutky.

Krytky náboja sú vyrobené z pozinkovanej, modro pasivovanej lisovanej ocele bez obsahu Cr6.
Chránia vonkajšie guľôčkové ložisko koncových kolies pred znečistením, prachom atď. a zakrývajú koncovku nápravy a upnutie kolesa. Na koncových kolesách je guľôčkové ložisko mierne zapustené na vonkajšej strane náboja. Vďaka tomu sa krytka náboja ľahko nasadí na náboj kolesa. Tým sa skráti upínacia dĺžka.


Táto možnosť je dostupná pre široký sortiment kolies.
Ďalšie informácie nájdete v časti „Verzie/možnosti“ na príslušných stranách.

Veká STARLOCK® predstavujú jednoduchý spôsob upevnenia nízkozáťažových kolies na nápravu. Koleso sa nasadí na nápravu ako koncové koleso a veko STARLOCK® sa nalisuje na vonkajší koniec osky nápravy. Veká STARLOCK® sú dostupné pre nasledujúce priemery osky nápravy: 12, 15, 20 a 25 mm.

Puzdro s povrchovou úpravou z PTFE na nápravu z nehrdzavejúcej ocele sa skladá z rúrky nápravy z nehrdzavejúcej ocele a povrchovej úpravy PTFE. Pri otáčaní a pod zaťažením sa povrchová úprava PTFE roztiahne dovnútra obyčajného otvoru kolesa. Vďaka tomu sa dosiahne požadovaná styčná plocha (medzi povrchovou úpravou PTFE a nehrdzavejúcou oceľou) s vynikajúcimi klznými vlastnosťami. Zároveň sa tým zníži hlučnosť.

Táto možnosť je dostupná pre široký rad žiaruvzdorných kolies.
Ďalšie informácie nájdete v časti „Verzie/možnosti“ na príslušných stranách.
Rúrka nápravy z nehrdzavejúcej ocele a s povrchovou úpravou PTFE sa ako štandard dodáva k rôznym žiaruvzdorným kolieskam radu PHN a VKHT (pozri časť 10).

podrobnosti o smerových blokáciách
Odpružený chránič chodidiel