Vysokozáťažové otočné kolieska od spoločnosti Blickle

Ďaleko napred – v nosnostiach aj jazdných rýchlostiach

Kolieska je možné vo všeobecnosti rozdeliť do dvoch rôznych skupín: otočné a pevné kolieska. Otočné kolieska zaisťujú vďaka svojej vertikálnej otáčavosti manévrovateľnosť strojov a zariadení. Pritom je otočná vidlica spojená prostredníctvom otočného venca s pripevňovacím prvkom. Otočné kolieska môžu byť v prípade potreby vybavené rôznymi blokovacími systémami, ktoré slúžia na zablokovanie otočného pohybu kolieska a/alebo otočného pohybu vidlice.

Rozlišujú sa nasledujúce brzdové systémy:

  • „Nábežné“ brzdové systémy (stop-top, rad-stop)
  • „Výbežné“ brzdové systémy (stop-fix, ručne ovládané rad-stop)
  • „Fixné“ brzdové systémy (ideal-stop, central-stop)

Aj v prípade typov uchytenia možno podľa použitia zvoliť optimálny variant. Aj keď sú otočné kolieska vo vysokozáťažovom prevedení väčšinou vybavené základovou doskou, môže byť v špeciálnych prípadoch praktické použiť aj upevnenie pomocou čapu alebo zadného otvoru na skrutku.

Všetko je možné – štandardné aj špeciálne riešenia

Otočné kolieska sa používajú v rôznych variantoch aj v oblasti vysokého zaťaženia. Nosnosť vysokozáťažových otočných koliesok dosahuje až 30 000 kg, priemer koliesok až do 500 mm pri maximálnej konštrukčnej výške 675 mm. Na želanie zákazníka vyrába spoločnosť Blickle aj individuálne prispôsobené špeciálne riešenia, ktoré sa používajú po celom svete. Malý výber nami realizovaných špeciálnych riešení nájdete v sekcií o úspechoch spoločnosti.

Okrem použitia na aplikácie s vysokými záťažami sa vysokozáťažové otočné kolieska používajú aj pri vyšších jazdných rýchlostiach a to až do 25 km/h. V porovnaní s otočnými kolieskami v oblasti prístrojového vybavenia alebo transportnej techniky majú výnimočne stabilnú konštrukciu, aby dokázali presúvať často aj veľmi ťažké náklady. Čiastočne sa v tejto oblasti používajú aj otočné kolieska s dvoma kolieskami, takzvané dvojité kolieska. Typickými oblasťami použitia sú pozemné dopravníky, montážne a prepravné systémy alebo zariadenia v interiéri aj exteriéri v najrozličnejších prevedeniach.

Všetky vysokozáťažové kolesá a kolieska od spoločnosti Blickle sa testujú podľa skúšobných podmienok príslušných noriem DIN – pri 4 km/h podľa normy DIN EN 12532, pri vyšších rýchlostiach podľa DIN EN 12533.

Na každý účel použitia – vhodné vysokozáťažové otočné koliesko

Vyššie popísané otočné konzoly je možné takmer ľubovoľne kombinovať s rozličnými vysokozáťažovými kolieskami. Aj tu sa kolieska v závislosti od daného behúňa hodia na rôzne oblasti využitia.

Polyuretánové kolieska vynikajú napr. vysokou odolnosťou voči prerezaniu a ďalšiemu trhaniu, nízkym valivým odporom, vysokou odolnosťou voči dynamickému zaťaženiu a veľmi dobrou šetrnosťou k jazdnému povrchu. Na základe sérií Blickle Extrathane, Blickle Besthane, Blickle Besthane Soft a Blickle Softhane sa rozlišuje, aké rôzne stupne tvrdosti dosahujú na stupnici Shore-a.

Otočné vysokozáťažové kolieska z liateho polyamidu alebo polyamidu sú naopak veľmi pevné a dosahujú mimoriadne vysoké nosnosti. Sú vhodné najmä na hladké povrchy, na ktorých vynikajú najmä ľahkým chodom a veľmi nízkym valivým aj otočným odporom. Vďaka modelu LSSD-GSPO 500K je možné dosiahnuť nosnosť až 30 000 kg. Na tento účel sa používa štvorbodové otočné ložisko, ktoré sa zvyčajne montuje do malých bagrov.

Ako alternatíva k vysokozáťažovým otočným kolieskam s pneuamtikami sdušou sú v ponuke aj vysokozáťažové otočné kolieska s elastickými alebo super-elastickými celogumenými obručami a oceľovým ráfikom. Tieto vysokozáťažové série poskytujú v porovnaní s pneumatikami s dušou odolnosť voči defektom, v bežných podmienkach používania sú bezúdržbové a majú dobrú stabilitu pri súčasnom zachovaní presného riadenia.

V prípade, že sa vyžadujú naozaj vysoké nosnosti, je vhodné vyberať z vysokozáťažových koliesok z plnej ocele. Tu sa pri jednom koliesku bez problémov dosahuje zataženie až do 15 000 kg. Ak namiesto toho hľadáte otočné kolieska na používanie pri vysokých teplotách, ponúka spoločnosť Blickle v oblasti vysokozáťažových koliesok varianty z šedej liatiny. Tie je možné používať pri teplotách okolitého prostredia až do 270 °C.

Vďaka rôznym mechanizmov, ako je patentovaná konštrukcia kotúčovej pružiny, robustná kyvná konštrukcia s oceľovou pružinou alebo integrovaný elastomérový pružiaci prvok, vás odpružené vysokozáťažové otočné kolieska presvedčia vhodnými pružiacimi a tlmiacimi vlastnosťami pre konkrétne použitie. Vďaka nim sa zaistí, že citlivý tovar sa aj napriek nerovnostiam povrchu bezpečne prepraví nepoškodený na miesto určenia.

Na úplné doplnenie tohto zoznamu je treba ešte spomenúť „malé, veľké“, tzv. „otočné vysokozáťažové mini-kolieska“. V oblasti nosnosti sa síce ani zďaleka nepribližujú vyššie opísaným sériám koliesok, no pri ich veľkosti priemeru koliesok od 35 do 65 mm a celkovej výške od 52 do 90 mm je dosahovaná nosnosť až 350 kg skutočne obdivuhodným parametrom. Kompaktné kolieska v sebe spájajú malú vstavanú výšku s vysokými nosnosťami. Pri dvojitých otočných kolieskach sa môže ich nosnosť dokonca viac než zdvojnásobiť. Prehľad kompaktných koliesok nájdete v našom online katalógu.

V nasledujúcej časti je uvedený súhrnný prehľad vysokozáťažových koliesok s rôznymi typmi koliesok a ich produktovými špecifickými vlastnosťami:

Stratili ste prehľad v bohatej ponuke vysokozáťažových otočných koliesok? V takom prípade by vám pri vyhľadávaní mohol pomôcť vyhľadávač produktov Blickle. V ňom môžete filtrovať výsledky podľa špecifických vlastností pre daný produkt a zúžiť tak veľkosť výberu iba na niekoľko relevantných produktov. V opačnom prípade vám s výberom produktu telefonicky veľmi ochotne pomôže aj náš vyškolený pracovník.