Drobné komponenty, ktoré rozhýbu aj veľké veci

Vodiace rolny značky Blickle pre dopravníkovú technológiu ​​a triediace systémy

Dopravníkové a triediace systémy v logistických centrách a na letiskách musia spĺňať náročné požiadavky. Prevádzkovatelia očakávajú, že budú spoľahlivé s minimálnymi prestojmi, pričom vyžadujú neustále vyššie rýchlosti a nosnosti. Spoločnosť Blickle ponúka na tieto účely široký sortiment vodiacich rolien, ktoré vďaka svojej vysokej kvalite a vynikajúcim mechanickým vlastnostiam spĺňajú aj tie najnáročnejšie požiadavky.

Odvetvie kuriérskych, expresných a doručovacích služieb sa rýchlo rozrastá. To je do značnej miery spôsobené prudko sa rozvíjajúcim odvetvím internetového predaja, ktorý zaznamenáva rekordné množstvá objednávok. Zákazníci pritom očakávajú, že dodanie tovaru bude rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, pričom dodávky v ten istý deň sú dnes bežnou požiadavkou. To kladie veľké nároky na poskytovateľov služieb v kuriérskom, expresnom a doručovacom odvetví, ako aj na dopravníkové a triediace systémy v ich rozľahlých logistických centrách.

Medzinárodné letiská čelia podobnej situácii, pričom neustále stúpa objem prepravy aj počty cestujúcich. Každý cestujúci samozrejme očakáva, že jeho batožina sa dostane rýchlo a plynule do správneho lietadla alebo sektora na vyzdvihnutie batožiny. Tým sa vyvíja obrovský tlak na dopravníkovú a triediacu technológiu. Jediným spôsobom, ako zvládnuť túto výzvu, je používať najvyspelejšie systémy.

Špecializované až do najmenších detailov

Moderné dopravníkové a triediace systémy sú vysoko špecializované a každý detail je prispôsobený konkrétnemu účelu. Tento proces sa začína výberom správnych vodiacich rolien. Tieto drobné komponenty zabezpečujú plynulý pohyb tovaru v širokej škále technológií dopravníkových systémov, napríklad v logistických centrách, na letiskách, vo výrobnom priemysle a v ťažobnom odvetví. Odborníci rozlišujú medzi dvoma typmi vodiacich rolien: prvý z nich je namontovaný na komponentoch a udržiava ich v správnej dráhe pohybu. V tomto prípade je kontakt medzi kolieskom a vedením často iba krátky, ale pomerne častý. Ďalšou alternatívou sú pojazdové kolieska. Po určitú súvislú dobu nesú špecifickú, neustálu záťaž a používajú sa napríklad v dopravníkových systémoch na prepravu batožiny alebo balíkov.

„Kolieska musia spĺňať široké spektrum požiadaviek, pretože sa používajú na mnoho rôznych účelov,“ vysvetľuje Maximilian Hoffmann, produktový manažér v spoločnosti Blickle špecializujúcej sa na kolieska. „Zaťaženie a externé faktory sa výrazne menia v závislosti od spôsobu ich využitia. Koniec-koncov, podmienky v systéme triedenia batožiny na letisku sa úplne odlišujú od podmienok v dopravníkovom systéme na prepravu sypkých materiálov v ťažobnom priemysle.“

Vysoká kvalita alebo úspora nákladov

Práve preto vyvinula spoločnosť Blickle bohatý sortiment vodiacich rolien, ktoré sú dokonale prispôsobené konkrétnemu účelu ich využitia. Sú dostupné v rôznych veľkostiach, materiáloch a nosnostiach. Pre vysoké rýchlosti a zaťaženia sa odporúčajú vysokokvalitné riešenia s diskom koliesok vyrobeným z ocele alebo nylónu – ako sú série FTH a FSTH. Kolieska využívajú behúne vyrobené zo všestranného polyuretánového elastoméru Blickle Extrathane®. Majú nasledujúce vlastnosti:

  • nehlučná prevádzka
  • nízky valivý odpor
  • dobrá ochrana jazdného povrchu
  • nezanechávajú šmuhy
  • vysoká odolnosť proti oderu

Séria FPOB má behúň vyrobený z polyuretánového elastoméru Blickle Besthane®, ktorý poskytuje extrémne nízku úroveň valivého odporu a vysokú dynamickú nosnosť. Bol navrhnutý na používanie v nepriaznivých podmienkach a je taktiež odolný voči hydrolýze. To znamená, že pravidelný kontakt s vlhkosťou nespôsobuje rýchlejšie opotrebovanie, ako je to v prípade iných materiálov. Nylónový disk koliesok je na rozdiel od oceľových alebo hliníkových diskov koliesok odolný proti korózii. Vďaka tomu je tento vodiaci valček veľmi vhodný na používanie vonku.

Spoločnosť Blickle zároveň poskytuje široký sortiment cenovo výhodných vodiacich rolien, ako napr. séria FPO. Táto séria sa okrem mimoriadnej všestrannosti vyznačuje aj vysokou nosnosťou a vynikajúcou chemickou odolnosťou. Behúň je vyrobený z nárazuodolného nylónu s hladkým chodom. Séria FPTH zahŕňa kolieska s behúňom z mäkkého termoplastického polyuretánu. Tie sú mimoriadne tiché a odolné voči hydrolýze, vďaka čomu sú veľmi vhodné na používanie vonku.

Nové kolieska Vulkollan® v štandardnom sortimente

Jedným z nových prírastkov do sortimentu produktov spoločnosti Blickle je séria FSVU s behúňom vyrobeným z materiálu Vulkollan. Medzi výhody tohto materiálu patrí nízky valivý odpor, vysoká dynamická nosnosť a nízka hlučnosť počas prevádzky. Okrem toho, že nezanechávajú šmuhy a dobre chránia jazdné povrchy, sú tieto kolieska vhodné aj na prevážanie ťažkých nákladov pri vysokých rýchlostiach a cez vyvýšené prahy. Ak však štandardný sortiment nepostačuje, spoločnosť Blickle sa tiež špecializuje na vývoj a výrobu špeciálnych riešení.