Otočné kolieska s brzdou

Správne koliesko s brzdou pre každé použitie

STOP znamená okamžite a bezpečne zastaviť. Pri kolieskach s brzdou a kolieska s brzdiacimi zámkami nie je priestor na chyby. Musíte sa na ne vedieť spoľahnúť, najmä v nebezpečných situáciách. Vyžaduje to nielen rešpektovať bezpečnosť práce, ale aj používať zdravý rozum. Nebezpečených situácií môže totiž v intralogistike vzniknúť veľké množstvo. Všetko od modrín, úrazov elektrickým prúdom až po poranenia spôsobené rozdrvením.

Kolieska s brzdou

Blickle Rad- und Drehkranzfeststeller stop-fix

Pri kolieskach je potrebné rozlišovať medzi pojmami aretacia (blokácia) a pojmom brzda. Rozdiel medzi aretáciou a brzdou spočíva v tom, že aretačné zariadenie sa aktivuje, keď zariadenie stojí - zablokuje sa kolečko pre ďaľšie otáčanie, prípadne otočný veniec vidlice, aby koliesko išlo iba rovno. Naproti tomu brzdu možno všeobecne použíť iba za jazdy k zníženiu rýchlosti idúceho zariadenia. V mnohých prípadoch sa však kolieska s aretáciou označujú ako kolieska s brzdou (môžete vidieť tu na obrázku). Pre zjednodušenie a lepšiu prehľadnosť budeme pracovať so zaužívaným označením "kolieska s brzdou". Naše portfolio výrobkov zahŕňa ako kolieska na otočnej konzole s brzdou, tak aj kolieska na pevnej konzole s brzdou. Aretačné zariadenie /brzdy sú testované nielen v súlade s europskými normami pre kolieska DIN EN 12526-12533, ale sú tiež prispôsobené zodpovedajúcej pojazdovej ploche. Sú navrhnuté tak, aby sa extrémne málo opotrebovávali, môžete sa na ne teda dlhodobo spoľahnúť.

Bezpečnosť je našou najvyššou prioritou

Chceme, aby ste s našimi kolieskami mohli pracovať bez nehôd. Preto sa pri našich výrobkoch môžete spoľahnúť na jednu vec: Ak potrebujete zabrzdiť a zariadenie zaaretovať , s našimi kolieskami to zvládnete rýchlo a zariadenie zostane naozaj stáť - a to aj v nebezpečných situáciách.

Podľa nemeckej sociálnej úrazovej poisťovne sa len v roku 2019 stalo v Nemecku viac ako 36 000 nehôd v intralogistike, t. j. viac ako 150 za pracovný deň. Toto číslo môžeme znížiť. Ako partner pre riešenie, pokiaľ ide o bezpečnosť, máme v našom programe širokú škálu rôznych blokovacích zariadení a bŕzd. To znamená, že pre každú aplikáciu existuje vhodné riešenie.

Otočné kolieska s brzdou

Brzdovým systémom je možné zablokovať ako valivý pohyb kolesa, tak aj otočný pohyb vidlice v kľudovom stave (brzda kolesa a otočného venca). Používajú sa brzdové systémy na "nábežnej" alebo "výbežnej" strane kladky, "fixné" alebo "centrálne" systémy. Brzdový systém na "nábežnej " strane kladky vztiahnuté k smeru pohybu, sa nachádza na prednej strane kladky a "výbežný" systém na zadnej strane kladky. Fixný brzdový systém sa neotáča spolu s otočným vencom a brzdiaca páka tak zostáva stále na rovnakom mieste. "Centrálne" brzdové systémy sa vyznačujú tým, že možno jednou pákou zabrzdiť dve alebo viac kladiek umiestnených na vozíku. Výber vhodného brzdového systému sa riadi požiadavkami pre pohodlnosť ovládania, montážnymi podmienkami a bezpečnostnými predpismi pre danú aplikáciu.

Aretačná brzda kolieska a otočného venca stop-fix
Aretačná brzda kolieska a otočného venca stop-top
Aretačná brzda kolieska a otočného venca Blickle ideal-stop
Centrálna brzda Blickle central-stop (séria LE a LK)

Brzdy kolies a otočného venca Blickle „stop-fix“
(prípona č. výrobku: -FI)

Brzdy kolies a otočného venca Blickle „stop-top“
(prípona č. výrobku: -ST)

Brzdy kolies a otočného venca Blickle „ideal-stop“
(prípona č. výrobku: -IS)

Blickle central-stop
„central-stop“

(prípona č. výrobku: -CS)

Bubnová Blickle brzda mŕtveho muža
(prípona č. výrobku: -TB a -TM)

Najviac používaný brzdový systém v strednom a nižšom zaťažení. Vyznačuje sa jednoduchým a ergonomickým ovládaním s nízkymi ovládacími silami.

Robustná, nastaviteľná konštrukcia pre stredný a vysoký rozsah zaťaženia s obzvlášť vysokou prídržnou silou (silové zaťaženie)

Pevný uzamykací systém pre silové zaťaženie zabezpečuje vysokú jednoduchosť a konfort používania a trvalú prístupnosť brzdového pedálu

Súčasné blokovanie dvoch alebo viacerých koliesok pomocou páky, pohodlné ovládanie a uvoľňovanie síl.

 Otočné kolieska s brzdou mŕtveho muža

Vysoký brzdný účinok vďaka integrovaným brzdovým čeľustiam, do značnej miery chráneným proti korózii a nečistotám vďaka uzavretej konštrukcii

Pevné kolieska s brzdou

Na výber sú dve verzie pevných koliesok s brzdou: Blickle bubnová brzda a Blickle brzda mŕtveho muža. Pri bubnovej brzde sú dve brzdové čeľuste integrované v telese kolesa pri zatiahnutí brzdy pritlačené na liate teleso kolesa, ktoré je konštruované ako brzdový bubon. Bubnová brzda sa vyznačuje vysokým brzdným účinkom, hoci na jej uvedenie do činnosti je potrebná len malá sila. Brzda sa môže ovládať rôznymi spôsobmi ovládania, ako je napríklad tiahlo alebo lanko.

Brzda mŕtveho muža je založená na bubnovej brzde, ale brzdný účinok zabezpečuje integrovaná pružina, keď brzda nie je aktivovaná. Brzda sa uvoľní, keď sa aktivuje pomocou tiahla alebo lanka. Brzdy mŕtveho muža sú k dispozícii v ľavostrannej alebo pravostrannej verzii. Brzdy mŕtveho muža sú k dispozícii aj pre otočné kolieska.

Ďalšie informácie o bubnových brzdách a brzdách mŕtveho muža.

Bubnová brzda Blickle
Brzda mŕtveho muža Blickle
 
 

Bubnová brzda Blickle
(prípona č. výrobku: -TB / -TBL / -TBR)

Brzda mŕtveho muža Blickle
(prípona č. výrobku: -TML / -TMR)

Ťažkotonážne kolieska s brzdou

Pre naše ťažkotonážne kolieska s brzdami sú okrem vyššie uvedených bŕzd k dispozícii aj rôzne blokovacie systémy s brzdou Stop-Top alebo "Radstop", ktoré sú pre zákazníka v ťažkotonážnom sektore k dispozícii ako štandard. V prípade špeciálnych aplikácií v sektore ťažkých nákladov je však možné spolu so zákazníkom vyvinúť aj individuálne riešenie.

Centrálna brzda Blickle central-stop (séria L a LH)
Centrálna brzda Blickle Radstop (ovládaná nohou)
Centrálna brzda Blickle Radstop (ovládaná rukou)

Centrálna brzda Blickle "central-stop" pre transportné a ťažkotonážne kolieska série L a LH (prípona č.výrobku: -CS...)

Brzda kolies Blickle "Rad Stop" pre ťažkotonážne kolieska (ovládané nohou)
(prípona č. výrobku: -RA)

Brzda kolies Blickle "Rad Stop" pre ťažkotonážne kolieska (ručne ovládané)
(prípona č. výrobku: -RAH)