Tichý chod na zníženie hlučnosti

Kolieska spoločnosti Blickle dokážu výrazne znížiť hlučnosť

Príliš veľa hluku nepriaznivo vplýva na vaše zdravie – bežný problém na pracovisku. Nadmerná hlučnosť môže poškodiť váš sluch a váš autonómny nervový systém. Na zmiernenie týchto problémov sa používa mnoho opatrení, ako napríklad použitie nehlučných koliesok na prepravných vozíkoch v priemyselnom a obchodnom prostredí. Dodávame viacero rôznych verzií so špeciálnym behúňom určeným konkrétne na tento účel.

Podľa Spolkovej agentúry pre životné prostredie „platí právo na život a fyzické zdravie, ktoré je zaručené v nemeckej ústave, bez obmedzenia vo všetkých situáciách – a to vrátane zamestnancov pri vykonávaní ich práce“. To však úplne nezodpovedá situácii v skutočnom svete: Podľa správy uverejnenej Federálnym ministerstvom práce a sociálnych vecí bolo v roku 2017 v Nemecku nahlásených približne 13 000 prípadov straty sluchu spôsobenej hlukom. Z týchto prípadov sa u 6 849 z nich zistilo, že súvisia s prácou.

Federálna agentúra pre životné prostredie odporúča implementáciu širokého spektra rozličných opatrení na zníženie hlučnosti. Patria medzi ne „technické opatrenia pri zdroji a tichšie spôsoby práce“. Tie je možné dosiahnuť pomocou riešení, ktoré na prvý pohľad zdanlivo nemajú priamy súvis so znížením hluku – ako napríklad používanie koliesok s behúňmi s mimoriadne nízkou hlučnosťou na prepravných vozíkoch. „Používatelia často používajú hlučné kolieska s tvrdým behúňom, pretože si myslia, že mäkšie behúne majú nižšiu nosnosť a vyššie jazdné odpory,“ vysvetľuje Matthias Hellstern, produktový manažér v spoločnosti Blickle. V skutočnosti tomu tak nie je, ako dokazujú špeciálne materiály v portfóliu spoločnosti, z ktorých sa všetky osvedčili pri mnohých rozličných účeloch využitia. „Ľudia často podceňujú vplyv koliesok. No tie v skutočnosti významne ovplyvňujú emisie hluku pri preprave tovaru,“ tvrdí Hellstern. V závislosti od daného vozíka a prepravovaného tovaru sa môže hluk vytváraný kolieskami mnohonásobne zvýšiť.

Super mäkký behúň

Séria z mäkkej gumy Blickle „SoftMotion“ sa dokonale hodí pre aplikácie, pri ktorých sa vyžaduje komfort pri obsluhe, tlmenie nárazov a výrazné zníženie hlučnosti. Špeciálny behúň vyrobený z vysokokvalitnej elastickej plnej gumy sa hladko a ticho kĺže po jazdnom povrchu. To môže byť praktické najmä pri používaní servisných vozíkov alebo pri preprave komponentov, ktoré sú citlivé na otrasy. Pri kombinácii s behúňom s tvrdosťou 55 Shore A je možné vďaka hrubej vrstve behúňa vyrobenej z vysokokvalitnej elastickej plnej gumy a špeciálne prispôsobenému obrysu dosiahnuť nízke úrovne valivého odporu a tichú prevádzku. Sériu ALBS je možné použiť aj na zníženie úrovní hlučnosti a zaistenie extrémne vysokých úrovní komfortu pri obsluhe. Výnimočne hrubý behúň a zaoblený povrch s Blickle Besthane® Soft umožní zamestnancom plynulo a ticho presúvať prepravné vozíky. Kolieska v sérii ALBS sú odolné voči nárastu tepla pri dynamickom zaťažení a sú mimoriadne vhodné na vysokorýchlostné účely.
Ďalšie informácie o Besthane® Soft

Vhodné aj do citlivých prostredí

Tvrdé a hlučné kolieska sa často používajú v potravinárskom a hygienickom odvetví. Naše série POTHS a POBS si však dokážu poradiť s vysokými zaťaženiami v hygienicky citlivých oblastiach, pričom znižujú úrovne hlučnosti a poskytujú mimoriadne vysokú úroveň komfortu pri obsluhe.

Séria koliesok Blickle POTHS sa skladá z ťažkého a stabilného nylónového disku kolieska a behúňa vyrobeného z termoplastického polyuretánu. Mäkký behúň dosahuje tvrdosť 80 Shore A, dobre tlmí nárazy a poskytuje nízke úrovne valivého odporu. Tým sa znižujú úrovne hlučnosti počas prepravy a vďaka nízkym vibráciám si vychutnáte príjemnú obsluhu. Chemicky vytvorený spoj medzi behúňom a diskom kolieska zabezpečuje vysokú nosnosť a viac ako dostatočný priestor na kompresiu. Séria POTHS nezanecháva šmuhy a chráni jazdný povrch.

Séria koliesok Blickle POBS je špičkovým riešením pre aplikácie vyžadujúce zvýšenú hygienu. Tieto kolieska sú vybavené mimoriadne hrubým behúňom vyrobeným z mäkkého, reakčne vstrekovaného prémiového polyuretánu Blickle Besthane® Soft, ktorý je odliaty na nylónový disk kolieska. To poskytuje nízke úrovne valivého odporu, výnimočný komfort pri obsluhe s tichým chodom a dobrú ochranu jazdného povrchu aj v citlivom prostredí. Tieto kolieska sú zároveň odolné voči hydrolýze a korózii. Navyše majú aj extrémne vysokú úroveň chemickej odolnosti voči širokému spektru agresívnych látok.

Tichý chod aj po dlažobných kockách

Tiché kolieska sa už osvedčili v rôznych prevádzkových situáciách – ako napríklad v tej, ktorej čelila tradičná nemecká pekáreň. Situácia: Jedna z pobočiek pekárne v centre mesta spôsobovala veľa hluku tým, že ráno o 4:30 presúvala zásobovacie vozíky po dlažobných kockách. Jej vedenie sa na nás obrátilo s prosbou, aby sme s cieľom znížiť hlučnosť našli náhradu za nízkozáťažové kolieska s montážou pomocou rozperného čapu, ktoré používali dovtedy.
Prejsť na dosiahnutý úspech

Jednoznačné výhody pre výrobcov skla

Naše riešenia sa osvedčili aj u najväčšieho výrobcu skla na svete so sídlom vo Francúzsku. Každý deň skupina vyrobí viac ako 4,3 milióna vysokokvalitných krištáľových a sklenených výrobkov v piatich závodoch po celom svete. Používajú 250 nakladacích plošín na kolieskach na presun produktov z pecí do rôznych skladovacích priestorov na dokončovacie práce a expedovanie. Každá z týchto plošín dokáže prepraviť až 1,5 tony tovaru. Musia však čeliť viacerým prekážkam: Na jazdnej ploche sa v niektorých oblastiach nachádzajú úlomky skla a zvyšky plastovej fólie. V dôsledku toho dochádzalo k zvýšenej hlučnosti zapríčinenej rôznou mierou trenia medzi kolieskami, ako aj zvyškami fólie, ktoré sa často namotali okolo osky nápravy koliesok. Zákazník mal tiež problémy s rozbíjaním v dôsledku spadnutia alebo narážania produktov do seba počas prepravy. Pri hľadaní alternatívy sa francúzska spoločnosť obrátila na nás.

Jednou z požiadaviek výrobcu bolo zachovanie montážnej výšky prepravných jednotiek. Odborníci zo spoločnosti Blickle vykonali niekoľko drobných úprav v konštrukcii vozíka a odporúčali použiť odpružené vysokozáťažové kolieska. Problémy, ktorým čelil tento výrobca skla, sa tak vyriešili prostredníctvom plášťov z elastickej plnej gumy „Blickle EasyRoll“ s hladkými jazdnými vlastnosťami v kombinácii s extrémne robustnou odpruženou konzolou série LSFN. Vysokozáťažové kolieska účinne stlmia všetky nárazy, ku ktorým dochádza, a výrazne znížia úroveň hlučnosti. Prídavný protivláknový kryt zabráni namotaniu zvyškov fólií, ktoré sa môžu povaľovať po jazdnej ploche a následne spôsobiť zaseknutie koliesok.