Bezpečná preprava ťažkých nákladov

Rozsiahly sortiment vysokozáťažových koliesok od spoločnosti Blickle

Či už je to na letisku alebo vo výrobnej hale: na prepravu extrémne ťažkých nákladov sa často používajú špeciálne prepravné plošiny. Kľúčové je pritom použitie správnych komponentov. Na presúvanie „objemných kusov“ sú potrebné robustné kolieska a kolieska. Spoločnosť Blickle ponúka rozsiahly sortiment vysokozáťažových kolies a koliesok, ktoré zvládnu zaťaženia až do 100 ton.

Novou vlajkovou loďou v oblasti vysokozáťažových koliesok je vysokozáťažové dvojité koliesko zo zváranej ocele, LSSD-GSPO 500K s nosnosťou až do 30 ton. Je vybavené vysokozáťažovými kolieskami z tlakovo odlievaného nylónu, ktoré poskytujú nízky valivý odpor a odpor pri otáčaní, a to najmä na hladkých jazdných povrchoch. Popri svojej kompaktnej konštrukcii sa toto vysokozáťažové koliesko vyznačuje extrémne vysokou tuhosťou. Otočný veniec, ktorý je v ňom použitý, je mimoriadne robustný a má štvorbodové otočné ložisko.

Medzi typické oblasti využitia vysokozáťažových koliesok patria:

Na zaistenie plynulej prepravy bez nárazov a otrasov a toho, aby sa tovar prepravil na miesto určenia bez poškodenia, sú dostupné aj odpružené kolieska. Tie poskytujú vynikajúce pružiace a tlmiace vlastnosti a sú navrhnuté špeciálne na príslušný účel využitia. Na želanie zákazníka je možné vytvoriť aj špeciálne riešenia šité na mieru príslušnému účelu použitia. „Pri vysokozáťažových aplikáciách neustále čelíme výzve dosiahnuť požadovanú kombináciu veľmi vysokých nosností a kompaktnej konštrukcie,“ približuje Thomas Zimmer, riaditeľ oddelenia dizajnu vysokozáťažových koliesok v spoločnosti Blickle. „Naši zákazníci kladú veľký dôraz na vysokú úroveň komfortu pri obsluhe. Práve preto zaznamenávame trend prechodu z oceľových a liatinových koliesok na kolieska s polyuretánovým behúňom, ktorý zároveň chráni povrch jazdných plôch.“

Riešenia vyvinuté špeciálne pre letecký priemysel

Jedným z príkladov tohto sortimentu sú vysokozáťažové kolieska Blickle LSD-SETH zo zváranej ocele, špeciálne verzie s predĺženou nápravou na presné umiestnenie trojnohého zdviháka pod lietadlo, ktoré sú použité na trojnohom zdviháku HYDRO s kapacitou 110 ton. Spoločnosť HYDRO ako líder v tomto odvetví vyvíja už viac ako 50 rokov produkty a projekty na výrobu a údržbu lietadiel a motorov. V oblasti podporného pozemného vybavenia umožňujú trojnohé zdviháky od tohto výrobcu výnimočne hospodárnu a veľmi efektívnu údržbu lietadiel, ktorá vďaka nosnosti v rozsahu od dvoch do 210 ton zahŕňa celé spektrum leteckého vybavenia. „Naši zákazníci ťahajú naše trojnohé zdviháky na veľké vzdialenosti a pri vysokých rýchlostiach, niekedy po nekvalitných povrchoch až na dané pracovisko,“ hovorí Pamela Lanzillotti, riaditeľka obchodnej divízie podporného pozemného vybavenia v spoločnosti HYDRO. „Preto sme hľadali špeciálne kolieska s nízkym valivým odporom, čo nás nakoniec doviedlo k spolupráci so spoločnosťou Blickle, ktorá špeciálne pre nás vyvinula vhodné riešenie.“

Štvorité valivé koliesko na použitie s modulárnymi prepravnými systémami

V rámci inej aplikácie v leteckom priemysle poskytlo vysokozáťažové štvorité valivé koliesko zo zváranej ocele značky Blickle vhodné riešenie. Zákazník hľadal otočné koliesko s chráničom chodidiel na prepravu ťažkých a citlivých komponentov lietadiel, ktoré by zároveň dokázalo odstrániť drobné nečistoty zo svojej jazdnej dráhy. Dôležitý bol aj nízky valivý odpor, keďže sa náklad presúval ručne. Spoločnosť Blickle na tento účel vyvinula vysokozáťažové koliesko zo zváranej ocele s robustnou otočnou hlavou. Vďaka relatívne nízkej montážnej výške sa podarilo dosiahnuť vysokú stabilitu konzoly. Použitím štyroch koliesok v rámci jedného kolieska sa zaťaženie rozloží na veľkú plochu a umožní hladký chod. Na dosiahnutie nízkeho valivého odporu použila spoločnosť Blickle liaty disk kolieska s behúňom vyrobeným z vysokokvalitného polyuretánového elastoméru Blickle Extrathane®, ktorý zároveň chráni povrch jazdného povrchu. Kolieska boli vybavené chráničom chodidiel, ktorý slúži ako ochrana pred zraneniami spôsobenými kolieskami alebo predmetmi vymrštenými do vzduchu. Zhŕňač vyrobený z polyuretánu zároveň odtláča drobné predmety z jazdnej dráhy, čím umožňuje plynulý chod bez trhania.
Prejsť na dosiahnutý úspech

Vysokozáťažové štvorité koliesko s odpružením bolo vyvinuté inžiniermi v spoločnosti Blickle na použitie v modulárnych individuálnych prepravných systémoch, ktoré prepravujú náklady s hmotnosťou až do 500 ton. Aby bolo možné rozložiť zaťaženie na väčšiu plochu, potreboval zákazník spoločnosti Blickle vo svojich prepravných systémoch okrem hnacích koliesok aj nosné kolieska. Každé z nich muselo mať nosnosť päť ton a museli byť odpružené, aby kompenzovali prejazd cez nerovnosti. Vysokozáťažové koliesko navrhnuté špeciálne pre tohto zákazníka, vybavené dvoma polyuretánovými pružinami a štyrmi kolieskami zo šedej liatiny s polyuretánovým behúňom Blickle Besthane®, dokonale splnilo požiadavky v rámci požadovaného účelu.

Vysokozáťažové pojazdové koliesko dosahuje obrovskú nosnosť

Vysokozáťažové pojazdové koliesko s polyuretánovým behúňom Blickle Extrathane® zároveň určuje nové štandardy. Dokáže uniesť až 100 ton, čo je takmer o 25 percent viac ako zvládnu štyri samostatné kolieska. Okrem vysokej nosnosti ponúka riešenie od spoločnosti Blickle vyššiu bezpečnosť pri nižších montážnych nárokoch na strane zákazníka. Vďaka optimálnemu rozloženiu sily je možné použiť aj tenšiu os nápravy kolies, čím sa dosiahne ďalšia úspora nákladov.
Prejsť na dosiahnutý úspech

Chceli by ste si pozrieť vlastnosti našich vysokozáťažových koliesok? Kliknutím sem spustíte našu animovanú prezentáciu!